Chorzowska Liga Żaków, czyli Chorzów jest Sportowy!

W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejna już edycja Chorzowskiej Ligi Żaków, jaka organizowana jest w ramach programu Sportowy Chorzów przy współpracy z Miastem Chorzów oraz ecoexpress24.pl.  Uczestnikami turnieju są dzieci z roczników 2011 i 2012 należące do szkółek piłkarskich zlokalizowanych na terenie naszego miasta oraz miast ościennych. 

Skąd pomysł na taki projekt? - Grupy naborowe Ruchu i UKS-u nie biorą udziału w rozgrywkach Ligi Żaków prowadzonych przez Podokręg Katowice, a w każdym sporcie jest tak, że dzieci oprócz treningów muszą się też sprawdzać na tle innych przeciwników - mówi Roman Herman, jeden z pomysłodawców Chorzowskiej Ligi Żaków, prezes Gracie Barra Spartan, z którym od kilku lat współpracujemy w zakresie treningów ogólnorozwojowych naszych zawodników. - Wraz z członkiem Rady Nadzorczej Ruchu, Marcinem Stokłosą oraz organizatorem Sektora Rodzinnego przy Cichej 6, Szymonem Michałkiem chcemy poprzez rozgrywki zintegrować środowisko okolicznych szkółek tak, aby w przyszłości te dzieci grały dla Ruchu. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, w turnieju biorą udział nie tylko chorzowskie szkółki  - Wszystko od czego wychodziliśmy to, aby zagrały drużyny sympatyzujące z Ruchem -  tłumaczy Roman Herman. - Zgłosiliśmy się do wszystkich okolicznych szkółek i żadna nam nie odmówiła, ale jeszcze nie każda wzięła udział w rozgrywkach. 

Rozgrywane co tydzień lub dwa na halach MORiS-u w Chorzowie zawody nie mają bowiem sztywnej formuły, a skład zespołowy jest niemal za każdym razem inny. Liczy się dobra zabawa dzieci i krzewienie w ich szeregach zasad fair - play. - Formuła gier to 4 +1, gdzie każdy gra z każdym, a mecze trwają 10 - 12 minut. Nie ma arbitrów, dzieci są same sobie sędziami. Jedynie w kwestiach spornych ingerują trenerzy. Wszystko to odbywa się przy dopingu zgromadzonych na widowni rodziców i co ważne, wynik sportowy nie ma tu znaczenia. Nie jest prowadzona żadna klasyfikacja. 

W tym roku uczestników Chorzowskiej Ligi Żaków czekają jeszcze dwa spotkania - 15. oraz 22. grudnia. Do tej pory na parkietach hal zameldowały się drużyny Józefki Chorzów, Śląska Świętochłowice, Zantki Chorzów, AKS-u Chorzów czy Śląskiej Akademii Futbolu. - Czekamy jeszcze na Stadion, chcielibyśmy też zaprosić Wyzwolenie, choć ich najmłodsi zawodnicy są z rocznika 2010.

Pierwotnie rozgrywki miały zakończyć się właśnie 22 grudnia, pojawiają się jednak pomysły, aby przedłużyć je do końca czerwca. - Naszym celem i ambicją - potwierdza prezez GB Spartan Chorzów - jest to, aby kontynuować je aż do wakacji, a wiosną przenieść się z hali na boisko. Na pewno 22 grudnia podsumujemy akcję, która ruszyła 6 listopada i zaprosimy wszystkie drużyny, które w niej uczestniczyły.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cała akcja odbywa się w ramach programu Sportowy Chorzów, który ruszył już przed tegorocznymi wakacjami. - Teraz są takie czasy, że rodzice mają coraz więcej pracy i obowiązków, więc oczekują, że ktoś wyjdzie z alternatywą dla ich dzieci "pod blok" - wyjaśnia Roman Herman - Wyszliśmy więc na wszystkie dzielnice Chorzowa oferując dzieciom nie tylko zajęcia z piłki nożnej, ale i brazylijskiego jujitsu. Zajęcia odbywają się na salach szkolnych czy osiedlowych boiskach i są darmowe. Dzięki ich organizacji kilku chłopców trafiło już do Akademii i UKS-u. 

Dodajmy, że również dzięki osobom działającym w programie Sportowy Chorzów, w meczu III Ligi pomiędzy Ruchem Chorzów a LZS Starowice Dolne jaki 16 listopada został rozegrany na stadionie przy Cichej 6 pojawili się młodzi przedstawiciele wszystkich chorzowskich szkółek (i nie tylko!) prezentując herby swoich klubów! I tak obok Akademii i UKS-u Ruch Chorzów, zawodnicy pierwszej drużyny pojawili się na boisku w akompaniamencie flag: Stadionu Śląskiego, Józefki, Zantki, AKS-u, Wyzwolenia, gliwickiej Espanoli, Śląskiej Akademii Futbolu, a także Sportowego Chorzowa.  

Tymczasem pomysłodawcy projektów myślą już o kolejnych imprezach. - Chcemy zorganizować dwie edycje turnieju dla chłopców z trzecich klas szkół podstawowych. Na pewno obejmie on wszystkie szkoły z Chorzowa, choć  zastanawiamy się czy nie rozszerzyć tych rozgrywek i na inne miasta. Póki co cieszę się, że przy współpracy z Miastem Chorzów oraz ecoexpress24.pl kilku zaangażowanych ludzi wprowadziło na stałe do sportowego kalendarza miasta bardzo pozytywną i ciekawą imprezę jaką jest Chorzowska Liga Żaków - dodaje na zakończenie Roman Herman. 

Jeśli więc macie ochotę zobaczyć futbol w najczystszej postaci i uśmiech dziesiątek dzieciaków zapraszamy już jutro na halę przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie. Start o godz. 10.00! 

KILKA KADRÓW Z DOTYCHCZASOWYCH ROZGRYWEK CHORZOWSKIEJ LIGI ŻAKÓW

Źródło: własne

Foto: Stadion dla Ruchu Cicha6.com, GB Spartan Chorzów, własne

 

 

 

PRZEKAŻ SWÓJ 1% PODATKU!

TESTY KWALIFIKACYJNE

ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-10 LAT!

NASI PARTNERZY

 
 
 
 

SPONSORZY

 

WIEŚCI Z KLUBU

 

 

  Ruch Chorzów S A  OI                                                                                                 Polityka prywatności