Podsumowanie ligowej jesieni: 141 spotkań i 751 bramek

Na zakończenie cyklu podsumowań rundy jesiennej przedstawiamy zbiorcze statystyki drużyn naszej Akademii.
Pięć z dziesięciu zespołów zgłoszonych do rozgrywek ligowych uplasowało się na podium, z czego dwa na jego najniższym stopniu, dwa na miejscu drugim, a jedyni liderzy - młodzicy młodsi U12 - dzięki wywalczeniu pozycji lidera i awansu, zagrają wiosną w wyższej klasie rozgrywkowej.

Podczas zakończonej rundy Niebieska młodzież rozegrała w sumie 141 meczów (wliczając to dwa z rundy wiosennej juniorów starszych CLJ U18) - 78 z nich zakończyło się zgarnięciem pełnej puli, 13 podziałem punktów, a 45 wygraną rywali.

We wszystkich spotkaniach padło ogółem 751 bramek, przy czym nasi zawodnicy trafiali do siatki rywali 455 razy, z kolei przeciwnicy zdobyli 296 goli.

Poniżej prezentujemy statystki wszystkich naszych zespołów oraz tabele i krótkie podsumowania zakończonej rundy przez trenerów prowadzących.

Teraz przed naszymi drużynami serie meczów kontrolnych, turniejów oraz obozy sportowe. O tym będziemy informować w kolejnych naszych artykułach.

U18 - CENTRALNA LIGA JUNIORÓW

Zespół Ireneusza Psykały po siedemnastu meczach (w tym dwóch z rundy wiosennej) uplasował się na czternastym miejscu w tabeli.

Na dorobek trzynastu punktów złożyły się trzy zwycięstwa, cztery remisy oraz 10 przegranych pojedynków.

Bramkarze rywali kapitulowali 25 razy, z kolei "Niebiescy" odnotowali stratę 44 goli. 

TABELA CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U18Clipboard01 Kopiowanie.jpg - 139.11 KB

Trener Ireneusz Psykała:  Absolutnie nie spodziewałem się, że na jej końcu będziemy na tym miejscu w tabeli. Widać, że mamy problemy w grze defensywnej i to nie obrońcy są tu winni, ale cały zespół. Byliśmy przygotowywani do prowadzenia i kreowania gry, jednak okazało się, że na tym poziomie nie potrafimy tego zrobić tak, aby przejąć inicjatywę. Nie umieliśmy się bronić i takie są tego efekty. Widać już jednak poprawę, jak chociażby ostatni wygrany mecz z Górnikiem, czy nawet dzisiejsza minimalna przegrana z Koroną. Nie ukrywam, że ciągle mam w głowie to, żeby szukać poprawy gry w defensywie całego zespołu. 
Z drugiej strony poziom w Lidze Centralnej nie jest aż tak rażąco wysoki. To, jak wyglądaliśmy wynika z naszego potencjału, bo jak wspomniałem byliśmy nastawieni na kreowanie akcji i grę ofensywną. Patrząc przez pryzmat juniorów młodszych tam często błędy uchodzą płazem, tutaj płaciliśmy za nie od razu. Zostaliśmy zweryfikowani przez tę ligę. 
Na pewno nie pomogły nam roszady na początku rundy, ani kontuzja Machulca, który śmiem twierdzić, byłby naszym podstawowym defensorem. Niestety zerwał więzadła i póki co trwa jego rehabilitacja. Czekamy i życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia. 
Poza tym nie będę robił reklamy ludziom, którzy mogli być ważnymi postaciami w tej drużynie, a wybrali inną rzeczywistość. Nie postawili na swój rozwój, ale dali się nabrać na "błyskotki" menadżerów i to w fatalnym dla nich momencie. To Ruch ich wypromował i należałoby zachować odrobinę zasad etycznych. To bardzo boli w dzisiejszej piłce, że młodzież tak łatwo daje się wodzić za nos. 
To jest jednak część prawdy, bo najważniejsza jest bieżąca robota, a my nie bronimy się wynikami. Wierzę, że w rundzie wiosennej, która już się przecież zaczęła, udowodnimy, że jesteśmy wyższą wartością niż pokazuje to tabela. 
Do świąt rozegramy jeszcze dwa sparingi, z rezerwami Rakowa i juniorami Garbarnii. Pojawią się na nich nowi zawodnicy, którym będziemy się uważnie przyglądać. Myślę, że młodzi także pozostaną już z nami i będzie to dla nich impuls, a dla pozostałych motywacja.
 


U17 CENTRALNA LIGA JUNIORÓW

Drużyna  naszych juniorów młodszych występująca w rozgrywkach Ligi Centralnej U17 uplasowała się po rundzie jesiennej na najniższym stopniu podium.

Drużyna Mateusza Michalika wygrała jesienią dziesięć z czternastu spotkań, w pozostałych czterech musiała uznać wyższość rywali.

We wszystkich meczach Niebiescy zdobyli 39 bramek, z kolei ich rywale trafiali do siatki 25 razy.  

TABELA CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U17

Trener Mateusz Michalik:  Uważam, że rundę jesienną możemy zaliczyć na czwórkę z plusem, ponieważ w dziesięciu z czternastu spotkań udało się zwyciężyć. Zdobywając trzydzieści punktów zajęliśmy trzecie miejsce w tabeli i myślę, że przed startem rundy, kiedy to byliśmy po dużej selekcji, każdego taki wynik by satysfakcjonował. Zdarzały się nam mecze, gdzie zagraliśmy bardzo dobrze, jak na przykład zwycięskie pojedynki u siebie z Górnikiem, czy na wyjeździe ze Śląskiem i Zagłębiem. Przytrafiały się też niestety spore kryzysy, których efektem była zaskakująca porażka z Odrą czy Stadionem. Analizując naszą grę w defensywie mamy bardzo dużo do poprawy, ponieważ pomimo wysokiego miejsca w tabeli straciliśmy aż 25 bramek. Dziękuję chłopakom za solidną postawę i zaangażowanie w treningach. Mam nadzieję, że dalsze kontynuowanie tej pracy sprawi, że będziemy walczyć o wyższe cele z lepszym skutkiem.  


U17 - II WOJEWÓDZKA LIGA JUNIORÓW MŁODSZYCH

Pewni utrzymania w drugiej lidze juniorów młodszych Niebiescy w ostatnim meczu rundy jesiennej ulegli walczącemu o utrzymanie Podbeskidziu 1:3. 

Drużyna Daniela Tukaja zajęła w końcowym rozrachunku trzecie miejsce, na które złożyło się osiem wygranych i sześć przegranych spotkań oraz bilans 41. bramek strzelonych przy 28. straconych. 

 

TABELA II WOJEWÓDZKA LIGA JUNIORÓW MŁODSZYCH

Trener Daniel Tukaj: Można powiedzieć, że cel na tę rundę został osiągnięty - chcieliśmy się utrzymać w tej lidze, a przy odrobinie szczęścia mogliśmy się pokusić o awans, bo parę meczów mogliśmy rozstrzygnąć korzystniej. Zależało nam przede wszystkim na tym, aby dać pograć wszystkim zawodnikom, także tym z rocznika 2003, czy jak dzisiaj z 2004. Myślę, że jak nasz zespół, gdzie była bardzo duża rotacja w składzie, wynik ten można uznać za pozytywny. W drugiej rundzie zawiesimy wyżej poprzeczkę, bo z tego co widzieliśmy dzisiaj pierwsza liga nie jest dla nas tak dużym przeskokiem. Największym naszym mankamentem jest niewykorzystywanie sytuacji, bo nie zamienialiśmy okazji na bramki w meczach, gdzie przegrywaliśmy, a mogliśmy przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dziękuję chłopakom za zaangażowanie. Pokazali, że potrafią grać, a patrząc na wolę walki możemy być optymistami.   


U15 - I WOJEWÓDZKA LIGA TRAMPKARZY

Nasi trampkarze zremisowali w ostatnim spotkaniu z Tyskim Sportem 3:3 i uplasowali się ostatecznie na drugim miejscu w tabeli, uzyskując tym samym tytuł Wicemistrza Śląska. 

Niebiescy wygrali dziesięć z czternastu meczów, raz dzielili się punktami, a trzy razy schodzili z boiska pokonani. Nasz zespół zdobywając 48 bramek może pochwalić się najskuteczniejszym atakiem w lidze. Bardzo dobrze spisywała się także defensywa - podopieczni trenera Piotra Bogusza we wszystkich spotkaniach stracili 18 goli.

Tytuł Mistrza Śląska przypadł Piastowi Gliwice, który wyprzedził nasz zespół w tabeli o jeden punkt.  

TABELA I WOJEWÓDZKA LIGA TRAMPKARZY

Trener Piotr Bogusz: Podsumowując rundę jesienną to była to bardzo fajna, mocna liga. Wszystkie zespoły, może oprócz MKS-u Żory, prezentowały w miarę wyrównany poziom, więc można było rywalizować z dobrymi przeciwnikami. Zapowiada się na to, że ta liga wiosną będzie jeszcze silniejsza, ponieważ z Ligi Centralnej mogą odnotować spadek dwie drużyny. W tym układzie, mierząc się z silnymi rywalami,  będziemy się rozwijać jeszcze lepiej. Nie ukrywam też, że część chłopaków będzie już systematycznie trenować i rozgrywać mecze w drużynie juniorów młodszych. Co do chłopaków, to zdyscyplinowana, dobrze zorganizowana grupa, która ciężko pracuje i wie czego chce. Nie musiałem ich poznawać, oprócz paru nowych twarzy, bo już kiedyś miałem przyjemność ich trenować i jestem pewien, że jeśli nie zmienią swojego podejścia i nadal będą tak się przykładać, to będziemy mieć z nich pociechę i pożytek.  


 U14 - III WOJEWÓDZKA LIGA TRAMPKARZY MŁODSZYCH 

Po jedenastu wygranych, dwóch remisach i jednym przegranym meczu zespół Damiana Łukasika zgromadził na swoim koncie 35 punktów, co pozwoliło na zajęcia drugiego miejsca w tabeli, tuż za Zagłębiem Sosnowiec.

Niebiescy zdobyli 46 bramek, tracąc przy tym 12. 

 TABELA III WOJEWÓDZKA LIGA TRAMPKARZY MŁODSZYCH

Trener Damian Łukasik: Jeśli chodzi o rundę jesienną to czujemy duży niedosyt, bo stać nas na lepszą postawę. Z różnych względów nasza gra nie wyglądała tak, jakbyśmy sobie życzyli. W trakcie półrocza odeszło trzech zawodników i na pewno będziemy się starali znaleźć wartościowe osoby na ich miejsce, aby nasz cel na wiosnę, czyli awans do ligi drugiej stał się faktem. Co prawda nie jest to najważniejsze, bo skupiamy się na tym, aby chłopcy z meczu na mecz podnosili piłkarskie umiejętności, ale są w drużynie naprawdę spore rezerwy. Przede wszystkim w samym podejściu do treningów i tego, co robimy. Musimy popracować nad mentalnością zawodników, bo niektórzy traktują to jak zabawę, a przecież za rok lub dwa mogą już grać w Lidze Centralnej.  


U13 - III WOJEWÓDZKA LIGA MŁODZIKÓW 

Drużyna Jakuba Brzozowskiego po rundzie jesiennej uplasowała się na trzecim miejscu w tabeli. W ostatnim meczu poniosła wyjazdową porażkę ze Sprintem Katowice, co przy wcześniejszych ośmiu wygranych, dwóch remisach i trzech przegranych pozwoliło na zgromadzenie 26 punktów.

Niebiescy trafiali do do bramki rywali 31 razy, z kolei przeciwnicy pokonywali bramkarza naszych młodzików dwukrotnie rzadziej zdobywając 16 goli. 

TABELA III WOJEWÓDZKA LIGA MŁODZIKÓW

Trener Jakub Brzozowski: Jeżeli chodzi o podsumowanie tej rundy to mam mieszane uczucia, bo liczyłem, że zaprezentujemy się lepiej. Szczególnie początek nie był najlepszy w naszym wykonaniu, natomiast z meczu na mecz wyglądało to coraz lepiej, z czego na pewno można się cieszyć. Pozytywne jest na pewno to, że idziemy w dobrym kierunku, co pokazały ostanie mecze. Grupa jest bardzo wyrównana, zaangażowana na każdym treningu, a co za tym idzie jakość zajęć jest od razu wyższa. W czasie tej przerwy mamy już zaplanowane kilkanaście sparingów i kilka turniejów tak, żeby stale podnosić swoje umiejętności indywidualne i zespołowe. Kończąc moja wypowiedź dodam, że jesteśmy świadomi tego ile jeszcze jest do poprawy, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość.


U13 - IV KATOWICKA LIGA MŁODZIKÓW 

W ostatnim meczu rundy jesiennej druga z naszych drużyn młodzików pokonała na własnym terenie liderujący AKS Mikołów 1:0. Przegrana w Chorzowie pozbawiła mikołowian awansu do wyższej klasy rozgrywkowej na korzyść Stadionu Chorzów. 

Niebiescy, z dorobkiem trzech wygranych, dwóch remisów i siedmiu porażek oraz z bilansem bramkowym 18 do 29 zajęli ostatecznie szóste miejsce w tabeli.   

TABELA IV KATOWICKA LIGA MŁODZIKÓW

 

Trener Marcin Polok: Rundę jesienną oceniam na plus, gdyż chłopcy w każdym spotkaniu podejmowali rękawicę i zawsze walczyli do samego końca, za co bardzo im dziękuję.W tej kategorii wiekowej mamy dwie drużyny - drugą w lidze trzeciej - a dzięki temu każdy z zawodników może grać w większym wymiarze czasowym, a dzięki temu jeszcze lepiej się rozwijać. Teraz przed nami kilka sparingów, trochę odpoczynku, przerwa świąteczna, a po obozie w Rewalu wracamy wiosną do walki. Myślę, że o lepsze miejsce w tabeli.  


U12 - V KATOWICKA LIGA MŁODZIKÓW MŁODSZYCH /awans/

Zwycięstwem w ostatnim meczu ligowym z Unią Kosztowy nasza drużyna młodzików młodszych potwierdziła, że wywalczony na dwie kolejki przed końcem rundy awans należał się jej bezapelacyjnie. 

Podopieczni Sławomira Podlasa wygrali 13. z 14. spotkań zdobywając przy tym aż 70 bramek i tracąc zaledwie 10. 
Niebiescy wyprzedzili w tabeli Slavię Ruda Śląska o sześć, a Unię o osiem punktów, a dzięki znakomitej postawie wiosną zagrają w lidze czwartej. Gratulujemy! 

TABELA V KATOWICKA LIGA MŁODZIKÓW MŁODSZYCH

Trener Sławomir Podlas: Podsumowując rozgrywki jesienne uważam, że była ona w naszym wykonaniu naprawdę fajna. Chłopcy wielokrotnie pokazywali na boisku, że potrafią grać mądrze i inteligentnie w piłkę. Wygraliśmy 13 z 14 spotkań i awansowaliśmy do czwartej ligi. Cieszy również postawa chłopaków, którzy wkładają w treningi oraz mecze dużo serca i wszędzie chcą pokazać, że są dobrzy piłkarską i wiedzą, że reprezentują znaną, zasłużoną i wielką piłkarską markę, czyli nasz Ruch Chorzów. Gratuluję im awansu, a przy okazji dziękuję także rodzicom za pomoc i wsparcie we wszystkich meczach ligowych. 


U11 - IV OKRĘGOWA LIGA ORLIKÓW

Zespół orlików zakończył rundę jesienną zwycięstwem z BKS-em Sparta Katowice. Drużyna Łukasza Jońca dzięki sześciu zwycięstwom, przegranym w tej samej ilości pojedynkom i dwóm remisom zajęła piąte miejsce w tabeli. 

Niebiescy trafiali do bramki rywali 70 razy, niemal w tej samej ilości kapitulowali, tracąc 68 goli.   

TABELA IV KATOWICKA LIGA ORLIKÓW

Trener Łukasz Joniec: Początek czwartej klasy na pewno był dla chłopaków czymś nowym. Musieliśmy się nauczyć funkcjonować w innym rytmie dnia. Rozpoczęliśmy rundę od dwóch wygranych z Pogonią i Mikołowem, po czym przyszły trudniejsze mecze. W każdym spotkaniu chłopcy dawali z siebie 100 %, aczkolwiek w niektórych z nich brakowało wiedzy - drużyna nie grała tak, jakbyśmy sobie życzyli, nie wracała po stracie piłki. Po dwóch miesiącach treningów zaczęło to lepiej funkcjonować. Podobnie jeśli chodzi o pozycje, chłopcy już wiedzą lepiej jak się poruszać, kiedy włączać w akcje, a to na pewno przełoży się na wyniki. Pod kątem umiejętności czeka nas ciężka praca - jest postęp, gra jest dokładniejsza, a akcje składniejsze, ale jeszcze dużo nam brakuje do perfekcji. Kończymy ten sezon na piątym miejscu, choć mogliśmy się pokusić o wyższą lokatę. Uważam jednak tę rundę za udaną. Przed nami kolejne mecze, w tym roku mamy jeszcze zaplanowane sparingi z Polonią Bytom i MKS-em Żory. Brawa dla chłopaków za zaangażowanie i wynik, jaki osiągnęli, a przede wszystkim za postępy jakie zrobili. 


U10 - KATOWICKA LIGA ORLIKÓW MŁODSZYCH

W ostatnim meczu rundy jesiennej nasz zespół Orlików Młodszych, który pokonał w meczu "wyjazdowym" UKS Ruch Chorzów 1:8.

Podopieczni trenera Roberta Krajcera po sześciu zwycięstwach i trzech przegranych spotkaniach uplasowali się na czwartym miejscu w tabeli z dorobkiem osiemnastu punktów oraz bilansem 63 bramek strzelonych i 46 straconych. 

TABELA IV KATOWIKA LIGA ORLIKÓW MŁODSZYCH:

Trener Robert Krajcer: Podsumowując był to ciężki okres, ponieważ gramy w lidze rocznika starszego, a nasi chłopcy na dobrą sprawę dopiero uczą się grać. Ta runda była pełna wzlotów i upadków, przeplataliśmy dobre mecze ze słabszymi. W pierwszych spotkaniach popełnialiśmy wiele błędów w obronie tracąc przez to dużo bramek. W miarę upływu czasu obrona spisywała się coraz lepiej, pojawił się natomiast problem z wykorzystywaniem tworzonych sytuacji. Mam nadzieję, że dzięki ciężko przepracowanemu okresowi zimowemu wiosną pokażemy się z dobrej strony.

Źródło: własne

NASI PARTNERZY